Advertisement

Çinli petrol şirketi CNOOC Ltd.'ın, Kanadalı Nexen Inc.'i aldığını açıklamasının öncesinde yapılan 13 milyon dolarlık Borsa işlemlerinden alınan varlıklar, Amerikan Sermaye Piyasaları Kurumu SEC tarafından donduruldu. SEC, alımın duyurulmasından önce borsaya bilgi sızdırıldığından şüpheleniyor.

SEC'in açıklamasında, Hong Kong'taki Well Advantage Limited ve diğer adı bilinmeyen traderın, Nexen hisseleri satın almaya başladığını belirtildi. Manhattan'da yapılan mahkeme başvurusuna dikkat çeken SEC, mahkemenin, 38 milyon dolarlık varlığı dondurduğunu söyledi.

Çin'in en büyük offshore petrol ve doğalgaz şirketi CNOOC'un, Kanada'nın Calgary kentindeki Nexen'i 15.1 milyar dolara satın almada anlaştığını açıklamasının sonrasında Nexen'in hisseleri yüzde 50 değerlendi.

SEC yetkilisi Sanjay Wadhwa, Well Advantage ve diğer traderların adının "insider trading"e karıştığını ve sızdırılan bilgilerden iyi kâr elde ettiklerini belirtti.

Nexen hisselerinin neredeyse tüm alımlarının Cnooc'un Nexen'i satın aldığını açıklamasının öncesindeki 7 gün içerisinde yapıldığına dikkat çeken SEC, alım yapan şirketlerin daha önceden Nexen hisselerine ilişkin bir ilgisine rastlanmadığını da vurguladı.