Advertisement

İngiltere'nin iş dünyası ve muhalefet partileri, ekonomistlerin "üç dipli resesyon" uyarıları üzerine İngiltere Maliye Bakanı George Osborne'a, "kemer sıkma stratejilerini" yeniden gözden geçirme çağrısında bulundu.

Londra'daki Sunday Times gazetesi, ekonomistlerin Euro Bölgesi krizi ve Yunanistan'ın eurodan çıkış ihtimalinin, İngiltere'yi ilkbaharda yeniden resesyona sürükleyebileceği endişelerine dikkat çekti. Muhalefetteki İşçi Partisi'nin mali sözcüsü Ed Balls, Osborne'un politikalarının ekonomiyi hızlandırmaya yeterli olmadığını söyleyerek yeniden saldırıya geçti.

Geçtiğimiz haftaki rakamların, İngiltere'nin resesyonunun ikinci çeyrekte derinleştiğine işaret ederek, Osborne'un ekonomi politikalarını ve görevinin devamlılığını sorgulatmasının ardından İngiltere Maliye Bakanı'na karşı yapılan eleştirililer de artıyor. İngiltere'nin GSYH'si ikinci çeyrekte yüzde 0.7 daralarak, 3.kez üst üste düştü.

"İkinci çeyrek büyüme rakamları da hükümetin uyanmasına ve hareketlerini değiştirmesine neden olmazsa, neyin onları uyandıracağını bilmiyorum" sözleriyle dikkat çeken Balls, plandaki başarısızlık devam ettikçe ülke üzerindeki baskıların derinleştiğini savundu.

Osborne karşıtları, hanehalkı ve bankaların borca gömüldüğü bir dönemdeki mali politikalarının "çok sert" olduğunu söylüyor.