Advertisement

Uluslararası kreditörlerinin kurtarma paketi karşılığında talep ettiği kemer sıkma önlemlerinin çoğunu kabul eden Yunanistan'ın siyasi liderleri şimdi de emekli maaşları ve ücretlerdeki tasarrufu 1.5 milyar euroya ulaştırmanın yollarını arıyor.

Yunanistan'ın, son kurtarma paketinin şartlarını yerine getirip getirmediğini değerlendirmek üzere şu anda Atina'da bulunan kreditörlerini tatmin etmek için 2013 ve 2014'te toplamda 11.5 milyar euroluk tasarruf yapması gerekiyor.

Ülkenin maliye bakanlığının kaynaklarından biri, daha önce Temmuz sonunda Atina'dan ayrılacağı tahmin edilen kreditörlerin, tasarruf planlarında anlaşılana kadar ülkede kalacağını belirtti.

IMF'nin Yunanistan'daki sorumlu yöneticisi Poul Thomsen, Yunan maliye bakanına, yardım etmek istediklerini ve plan sonlanana kadar kalacaklarını söyledi.

Antonis Samaras'ın hükümeti önceki hafta bu tasarrfuları yerine getirmek üzere yeni bir önlemler dizisi sundu; ancak Yunanistan başbakanının 3 partili koalisyonu, bu önlemler üzerinde anlaşma sağlayamadı. Görüşmelerin bugün de (Pazartesi) devam etmesi bekleniyor.

Siyasi liderlerin hiçbir şeye karşı çıkmadığını, yalnızca düşük emekli maaşları ya da kamu sektörü ücretlerini korumak için alternatif yollar aradığını aktaran maliye bakanlığı yetkilisi, 11.5 milyar euroluk paket için 1.5 milyar euroluk daha önlemin gerektiğini belirtti.

İflasın eşiğindeki Yunanistan, giderek daha da şüpheci davranmaya başlayan Avrupa Birliği ve IMF yetkililerini ikna etmek için mücadele verse de, kreditörler henüz ikna olmuş görünmüyor.

Reuters'a konuşan yetkililer, Yunanistan'ın yeniden yapılandırmaya gitmek durumunda kalabileceğini söylüyor.

Yunanistan medyası, ülke liderlerinin, kamu sektöründeki anlaşmalı çalışanların işten çıkarılabileceğini, emeklilik ücretlerinin, sosyal güvenlik yardımlarının, vergi muafiyetlerinin ve kamu çalışanlarının ücretlerinin düşürülebileceğini, emeklilik yaşının da yükseltilebileceğini yazdı.