Advertisement

Uluslararası piyasalar, Avrupa Birliği (AB) politika yapıcılarının borç krizine çözüm yönünde adım atacağı beklentisini satın alıyor. Asya hisse senetler, yükselişini üçüncü güne taşırken, bölge tahvil riski düştü. Mısır fiyatları ise, ABD'nin Ortabatı bölgesindeki kuraklığın sürmesi ile birlikte yeniden rekor seviyeye çıktı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, geçen hafta yüzde 0.6'lık kaybın ardından, Tokyo saati ile 11:16'da yüzde 0.8 yukarıda seyrediyordu. Japonya'da Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.7 yükseldi. Eylül vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı, endeksin geçen hafta yüzde 1.7'lik rallisinin ardından yüzde 0.4 düştü. Asya Pasifik bölgesi tahvillerinin temerrüte karşı sigorta maliyeti son üç ayın en düşük seviyesine indi. Euro dolar karşısında yüzde 0.3 değer kaybederek üç haftanın zirvesinden gevşedi. Bakır ve suya fasülyesi vadeli kontratları yüzde 2'nin üzerinde yükseldi.

Berlin, Paris ve Roma'da liderler, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin, 17 üyeli euroyu korumak için neye ihtiyaç duyuluyorsa yapılacağını söyleyerek krizle mücadeleye yaklaşımına destek evrdiler. Japonya'da sanayi üretimi Haziran ayında beklenmedik bir düşüş gerçekleştirirken, Güney Kore'de imalat sanayi güveni üç yılı aşkın dönemin en düşük seviyesine indi.

Melbourne'de UBS AG'nin Avustralya biriminden yatırım strateji müdürü George Boubouras, "Euro için güçlü bir siyasi ve finansal irade var" dedi ve "AB'deki zorlukları çözmeye yönelik adımlar, gelecekte sürdürülebilir bir ralli için fırsat yaratacak" değerlendirmesinde bulundu.

İsmini vermeyen Avrupa Merkez Bankası'ndan iki yetkiliye göre, Draghi'nin önerisi, Avrupa kurtarma fonunun ülke tahvillerini birincil piyasada alması ve Avrupa Merkez Bankası'nın ikincil piyasada tahvil alarak bunu desteklemesi ile rekor seviyedeki AMB faizinin sisteme geçişinin sağlanmasını içeriyor. Yetkililerden biri, AMB'nin faizleri daha da indirmesi ve bankalara uzun vadeli kredi konularının da tartışıldığını söyledi.