Advertisement

Petrol, Ortadoğu'dan gelen ayaklanma sesleri ve ekonomilerin teşvik göreceği spekülasyonu ile yükselişini beşinci güne taşırken bir haftanın da yükseğine tırmanıyor.

 

Petrol vadelileri yükselişini beşinci güne taşırken üç ay içindeki ilk aylık yükselişine de yöneldi. Avrupa Merkez Bankası ve Amerikan Merkez Bankası Fed yetkilileri bu hafta gerçekleştirecekleri toplantılarında ekonomilerini tartışacaklar. Amerikan Savunma Bakanı Leon Panetta'nın açıklamalarına göreyse Suriye hükümeti kendi halkına "gelişigüzel şiddet" uyguluyor.

NYMEX elektronik işlemlerdeki eylül teslimli ham petrolün varili 82 sent ya da yüzde 0.9 kadar artışla 90.95 dolara yükseldi ve Singapur'da yerel saatle 12.45'te 90.49 dolar oldu. Petrolün kotratı 27 temmuz cuma günü ise yüzde 0.8 tırmanarak 20 temmuz tarihinden beri en yüksek kapanış seviyesi olan 90.13 dolara yükseldi. Fiyatlar bu ay yüzde 6.5 değer kazandı.

Londra'daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki eylül teslimli brent petrolün varili 22 sent yükselişle 106.69 dolara çıktı. Böylece Avrupalı kontratın Batı Teksas'ın kontratına farkı 16.17 dolar oldu.