Advertisement

Avrupalı politika yapıcıların euroyu destekleyeceğine yönelik iyimserliğin etkisiyle finansal şirketlerin yükselmesi ve aralarında Konica Minolta Holdings Inc'in de bulunduğu şirketlerin kâr açıklamasının ardından Asya Borsaları 3. gününde de artış kaydetti.

Avustralya'nın piyasa değeri bakımından en büyük bankası Commonwealth Bank of Australia, Asya'daki CDS'lerin düşmesinin ardından yüzde 2.5 değerlendi. Satışlarının yüzde 28'ini Avrupa'da kaydeden fotoğraf filmi üreticisi Konica Minolta, operasyonel kârının yıllık bazda ikiye katlanmasıyla yüzde 6.4 sıçradı. Illuka Resources Ltd., Morgan Stanley'nin yatırım notunu yükseltmesiyle yüzde 7.4 primlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1 kazançla 117.02 puana ulaştı. Endekste değer kaybeden her hisseye karşılık 2 hisse değer kazanırken, 10 sektörden 9'unda da artış kaydedildi.

Euro için güçlü siyasi ve mali irade olduğunu belirten UBS AG'nin Avustralya birimindeki yatırım stratejisi müdürü George Boubouras, AB'deki zorlukların giderilmesine yönelik hamlelerin, önümüzdeki günlerde sürdürülebilir bir ralliye neden olacağını söyledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Avrupa krizinin kötüleşeceği ve Çin ekonomisinin yavaşlayacağı endişeleriyle 29 Şubat'ta kaydettiği bu yılın zirvesinden yaklaşık yüzde 10 düştü. Endeks, tahmini kazançlarının 11.7 katından fiyatlanıyor.