Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Avrupa Merkez Bankası'nın, Euro Bölgesi borç krizini hafifletmeye yönelik planının politika yapıcıların desteğini kazanacağı yolundaki iyimserlikten destek buluyor. Gösterge endeks, bu olumlu hava ile, Nisan ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı. ABD endeks vadelileri geri çekilirken, Asya hisse senetleri değer kazandı.

Air France-KLM Group, ikinci çeyrekte zararının azalmasının etkiisi ile yüzde 10 yükseldi. Stagecoach Group Plc, HSBC Holdings Plc'nin şirketin hisse notunu yükseltmesinin ardından yüzde 3.5 prim yaptı. Ryanair Holdings Plc, mali yılın ilk çeyrek döneminde, yakıt maliyetlerinin artmasının etkisi ile net karının düştüğünü açıklamasının etkisi ile yüzde 2.3 geriledi.

Gösterge endeks Stoxx Europe 600 yüzde 0.9 yükselerek, Londra saati ile 09:01'de 262.12 puana çıktı ve üç günlük rallisini yüzde 4.7'ye genişleterek son dört haftanın en büyük çaplı üç günlük yükselişini gerçekleştirdi. Eylül vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.3 düşerken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.1 yükseldi.

Londra'da Charles Stanley'in Matterley biriminden fon yöneticisi George Godber, "Daha önce sanki buralardaydık hissene kapıldım" dedi ve "Şimdi harekete geçtiklerini görmek zorundayız ve ancak bu etkili olabilir. Keskin adımlar olması gerekmiyor, bir yol haritası olabilir" değerlendiresinde bulundu.

İsmini vermeyen iki Avrupa Merkez Bankası (AMB) yetkilisine göre, Başkan Draghi, bankanın rekor düşük politika faizinin diğer piyasalara da geçişimini sağlamak için, Euro Bölgesi geçici kurtarma fonunun birincil piyasada tahvil alımı yapmasını ve AMB'nin de ikincil piyasada tahvil alımı yaparak destek sağlamasını önerdi.