Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki politika yapıcıların borç krizini hafifletmek üzere harekete geçeceğine ilişkin iyimserlik gelişen piyasa hisselerini yukarı taşıdı; MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi 3 haftanın zirvesine işaret etti.

Siliconware Precision Industries Co., Citigroup Inc.'in şirketin hisse tavsiyesini yükseltmesinin ardından teknoloji hisselerindeki kazançlara öncülük etti. DÜnyanın en byüük televizyon ve cep telefonu üreticisi Samsung Electronics Co., Daewoo Securities Co.'nun, şirketin kârının ikinci yarıda hızlanacağını söylemesi üzerine 11 haftanın en yükseğine tırmandı. China Rongsheng Heavy Industries Group Holdings Ltd. ve Glorious Propery Holdings Ltd., ABD Sermaye Piyasaları Kurumu'nun, Zhang Zhi Rong'un şirketini "insider trading" (bilgi sızdırılması) iddiasıyla dava açmasının ardından sert düşüş kaydetti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.6 kazançla 946.99 puana yükseldi. Bu ay yüzde 1 yukarıda seyreden endeks, ikinci ayını da kazançlı sonlandırmaya hazırlanıyor.
Berlin, Paris ve Roma'daki liderler Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin, borç krizinin çözümü ve euronun korunması için gereken her şeyin yapılacağı sözlerine destek verdi. MSCI Endeksi'nde yer alan 21 ülkenin Avrupa Birliği ile yüzde 30 oranında ihracat hacmi bulunuyor.

Avrupalı hükümetlerin euronun çöküşünü önleyecek politikayı bulmak için ellerinden geleni yapacağını söyleyen K&N Kenanga Holdings Bhd.'nin portföy yöneticilerinden Tan Lip Kwang, liderlerin bu durumdan çıkmak için erinde gecinde cüretkar bir karar almak zorunda kalacaklarını belirtti.

Teknoloji ve tüketici talebine bağlı şirketler, MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'nde kazançlara öncülük etti. Endeks bu yıl yüzde 3.4 artışla, 2012'yi yüzde 5.8 yukarıda götüren MSCI Dünya Endeksi'nin gerisinde kaldı. Gelişen piyasalar endeksi tahmini kazançlarının 10.4 katından fiyatlanırken, MSCI Dünya Endeksi 12.6 katından değerleniyor.

Güney Kore Kospi Endeksi, imalat endeksinin 3 yılın en düşük seviyesine gerilemesine rağmen bugün yüzde 0.7 yükseldi. Hang Seng Çinli Şirketler Endeksi yüzde 1.5; Hindistan'ın Sensex Endeksi yüzde 1, Tayvan'daki Taiex Endeksi yüzde 0.7 ve Filipin Borsası yüzde 0.9 artış kaydetti.