Advertisement

İtalya'da borçlanma maliyetleri, bugünkü iki tahvil ihalesinde, Avrupa Merkez Bankası'nın, ekonomileri düzeltmek için ülke tahvili alımı yapacağı beklentisi ile düştü.

İtalya Hazinesi, toplam 4.73 milyar euroluk (5.8 milyar dolar) 5 ve 10 yıl vadeli tahvil tahvil sattı. Roma merkezli Hazine, 10 yıl vadeli borçlanma kağıdını yüzde 5.96 faizle sattı. Hazine 28 Haziran'daki ihalede, benzer vadeli kağıdı yüzde 6.19 faizle satmıştı. Hazine ayrıca, beş yıllık kağıdı yüzde 5.29 faizle sattı. Önceki ihalede faiz yüzde 5.84 seviyesinde çıkmıştı.

İtalya ayrıca 750 milyon euroluk yüzde 3 faizli 2015 vadeli tahvili yüzde 4.49 faizle sattı ve bu satışla birlikte, toplam tutar 5.48 milyar euroya çıktı. Hazine'nin maksimum satış hedefi 5.5 milyar euro düzeyindeydi.

Londra'da Spiro Sovereign Strategy Ltd. idari direktörü Nicholas Spiro, "Avrupa Merkez Bankası'nın, İspanya ve İtalya faizlerini aşağı çekmek için daha güçlü bir politika adımına katkıda bulunacağına ilişkin beklentiler artıyor" dedi ve İtalyan Hazinesi'nin daha uzun vadeli kağıdı daha iyi bir zamanda satamayacağını sözlerine ekledi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, ismini vermeyen iki banka yetkilisinin 27 Temmuz'daki açıklamasına göre, İspanya ve İtalya gibi ülkelerde borçlanma maliyetlerini düşürebilmek için çok yönlü bir yaklaşım konusunda politika yapıcıları ikna etmeye çalışıyor.

İtalya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, roma saati ile 11:34'te altı baz puan yükselerek yüzde 6 seviyesine çıktı. Bu hareketle birlikte, İtalyan ve Alman tahvillerinin faizleri arasındaki fark 464 puana geldi.