Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, ülke borçlarına yönelik mücadelesinde bir oyun değiştirici bulabilmek için harekete geçti.

Geçtiğimiz hafta euroyu korumak için ne gerekiyorsa yapacağına dair verdiği sözle global piyasalarda ralliler başlatan Draghi, AMB politika yapıcılarının 2 Ağustos'taki toplantılarından önce İspanya ve İtalya'da borçlanma maliyetlerini düşürmeye yönelik bir plan için hükümetler ve merkez bankaları arasında bir konsensüs yaratmaya çalışıyor. Draghi bugün Frankfurt'ta ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner ile buluşurken aynı zamanda AMB'nin tahvil alımlarını eleştiren Alman Merkez Bankası Bundesbank Başkanı Jens Weidmann'ın da desteğini kazanmak için çabalıyor.

Berlin, Paris ve Roma şimdiden şimdiden Draghi'nin yaklaşımına sahip çıkarken 17 üyeli Euro Bölgesi'ni korumak adına AMB Başkanı'yla aynı dili kullandılar. Yükselen İspanyol ve İtalyan tahvil faizlerinin, parasal birliğin dağılacağı yönünde söylentileri arttırması üzerine Draghi'nin ya şimdi harekete geçmesi gerekiyor ya da tahvil piyasalarında güçlü bir satış dalgası daha gelebilir.

UniCredit Bank AG'nin küresel şef ekonomisti Erik Nielsen, bir bilgilendirme notunda Draghi'nin kendi kişisel kredibilitesini ortaya attığını ve "eğer kendi önemine güvenmeseydi" bunu yapamayacağını yazdı. Nielsen, "Draghi'nin kontrolü altındaki AMB piyasalarla uğraşmayı pek sevmez, fakat bir ihtiyaç olduğunu gördüğü zaman ezici bir kuvvetle de gelecektir," dedi.