Advertisement

ABD hisseleri, politika yapıcıların Avrupa'daki borç krizini hafifletmeye yönelik harekete geçecekleri beklentisiyle, Standard & Poor's 500 Endeksinde bu senenin en büyük iki günlük rallisinden sonra yükseldi.

Best Buy Co. yüzde 2.1 yükselirken, JPMorgan Chase & Co., Deutsche Bank AG'nin tavsiyelerini düşürmesinden sonra yüzde 1.7 kayıp yaşadı.

ABD piyasalarında New York saatiyle 10:03'te düşen her 3 hisse başına 4 hisse yükseldi. S&P 500 yüzde 0.2 yükselerek 1,388.70'e ulaştı. Dow Jones 26.94 puanlık, yüzde 0.2, bir artışla 13,102.60 puan oldu.

Wells Fargo Advantage Funds fon yöneticisi Ann Miletti, "piyasanın daha önce yapmayacaklarından korktuğu tahvil satın alımı gibi şeyleri şimdi yapma belirtisi göstermeleri pozitif bir şey" dedi. Miletti, "çünkü yavaş bir büyüme ortamındayız, piyasanın şu veya bu yöne sürüklenmesi kolay" dedi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, Berlin, Paris ve Roma'daki liderlerin Euro Bölgesi'ni korumak için kendisine gerekli desteği vereceklerini belirtmesinin ardından bugün ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner ile Frankfurt'ta buluşuyor. Ekonomistlerin beklentilerine göre, Temmuz ayı boyunca işe alma hızı büyük ihtimalle ABD'nin 3 yıldan uzun bir süredir yüzde 8'in üstünde olan işsiz oranını düşürmekte başarısız oldu.

Fed politika yapıcıları, istihdam verilerinin açıklanması öncesinde buluşarak, Avrupa borç krizinin sürdüğü bir ortamda yavaşlayan ekonomiyle mücadele edebilmek için ilave teşviğe gerek olup olmadığına karar verecekler. Lockhead Martin Corp. gibi firmalar ABD'de otomatik vergi artırımı ve hükümet harcaması kesintilerine doğru giden yolda, önümüzdeki aylarda istihdam kesintisine gideceğini söyledi.