Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) bölgedeki borç krizini hafifletmek için hazırlanacak bir plana politika yapıcılardan destek bulacağı iyimserliğiyle tırmanışa geçen Avrupa hisseleri, Nisan ayından beri en yüksek seviyeye ulaştı.  

Air France-KLM Group ikinci çeyrek kaybının beklenenden daha az olduğunu açıklamasıyla yüzde 18 yükseldi. Evraz Plc ve Fiat SpA yüzde 4.5'lik tırmanışla emtia ve otomobil üreticileri arasındaki ralliye liderlik yaptı. JCDecaux SA, ilk yarı kârında yüzde 13 düşüş açıklamasıyla yüzde 6.9 kayıp yaşadı.

Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saatiyle 16:30'da yüzde 1.6 değer kazandı ve üç gün süren yüzde 5.4'lük rallisini tamamlayarak Kasım ayından bu yana en yüksek seviye olan 264 puana yükseldi. Endeks, bu senenin en düşük seviyesini gördüğü 4 Haziran'ın yüzde 13 üzerine çıktı.

Charles Stanley'nin fon menajeri George Godber, Bloomberg TV'ye yaptığı açıklamada bunu daha önce gördüklerini söyleyerek "Şimdi harekete geçip geçmeyeceklerini görmek zorundayız ve asıl olan da bu. Bu, ileriye doğru atılacak çok büyük adımlar olmak zorunda değil, sadece bir yol haritasının ana hatları olmak durumunda" dedi.

İsminin gizli kalmasını isteyen iki AMB yetkilisi 27 Temmuz'da yaptıkları açıklamada Başkan Mario Draghi'nin, Euro Bölgesi'nin geçici kurtarma fonunun birincil piyasada hükümet tahvili alınmasında kullanılmasını tavsiye ettiğini, bu sırada da AMB'nin ikincil piyasada tahvil alımı yaparak rekor düzeydeki düşük faiz oranının geçişini sağlamayı önerdiğini söyledi.