Advertisement

Avrupa'daki borç krizinden ötürü yükselen yen ve zayıflayan ihracat talepleriyle zorlanan Japonya, Haziran'da işsizlik oranı sürpriz şekilde düştü. Tokyo'daki istatistik kurumundan yapılan açıklamaya göre dünyanın en büyük 3. ekonomisindeki işsizlik oranı Haziran'da aylık bazda yüzde 4.4'ten yüzde 4.3'e geriledi.

Bloomberg News'in anketine katılan 29 ekonomisti medyan tahmini işsizlik oranının yüzde 4.4'te kalacağı yönündeydi.

Mart ortasından bu yana dolar karşısında yüzde 6 değerlenen yen, Canon Inc. ve Nintendo Co. gibi ihracatçı şirketlerin kârlarına zarar verirken, euro karşısında da 11 yılın zirvesini test etti.

Diğer yandan işsizlik oranındaki düşüş, Haziran'da 3. ayında da gerileyen sanayi üretiminin ardından toparlanmanın hız kaybettiğine ilişkin endişeleri gidermeye yetmeyebilir.

Londra'daki Capital Economics Ltd.'ın ekonomistlerinden Julian Jessop, Avrupa'daki krizin etkilerinin tam hissedilmesi ve güçlü yenden ötürü faaliyetlerin daha da düşebileceğini söyledi.

Yen, dolar karşısında bugün Tokyo saati ile 9:07'de 78.13 seviyesinde seyretti.

Tokyo Hükümeti Pazartesi günü Eylül'den bu yana ilk kez sanayi üretimi değerlendirmesini, "yatay trend" beklentisiyle aşağı çekti. Denizaşırı otomobil üretimi Haziran'da düşüş kaydetti.

Geçtiğimiz hafta açıklanan veriler de Japonya'da enflasyonun sürpriz şekilde yavaşladığına ve perakende satışlarının beklentinin altında kaldığına işaret etmişti.