Advertisement

Uluslararası piyasalar, ABD ve Avrupa'daki merkez bankalarının ekonomik büyümeyi desteklemeye yönelik adımlar atacağı beklentisinden destek buluyor. Asya hisse senetleri yükselişini dördüncü güne taşırken, euro değer kazandı. Kauçuk ve buğday fiyatları ise düştü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 13:56'da yüzde 0.9 yukarıda seyrediyordu. Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 2.1 yükseldi ve Eylül vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.3'lük bir çıkış gerçekleştirdi. Euro dolar karşısında yüzde 0.2 değer kazanarak 1.2278 dolara çıktı ve bu ayki kaybını yüzde 3.1'e daralttı. Kauçuk Tokyo piyasasında yüzde 1.1 düştü ve Chicago'da buğday vadeli kontratları yüzde 0.5 geriledi.

Fed ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) bu hafta, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Avrupa krizinin muhtemelen devam edeceği yorumunda bulunduğu bir ortamda, para politikası toplantılarını gerçekleştirecek. Güney Kore'de sanayi üretimi son üç ayda ilk kez düştü. Tayvan'ın gayrı safi yurtiçi hasılası (GSYİH) beklenmedik bir düşüş gösterirken, Japonya'da hanehalkı harcamaları ekonomistlerin tahmininden daha yavaş arttı.

Seul'de Shinhan BNP Paribas Asset Management Co. fon yöneticisi Chu Moon Sung, "Veriler, algıladığımız ekonomik yavaşlamanın teyidiydi" dedi ve "Teşvik tedbirleri ve kilit ekonomilerin politka işbirliğine yönelik beklentiler piyasadaki havayı destekliyor. Avrupa borç krizinin çözümüne yönelik, politika yapıcılardan daha aktif bir retorik görebiliriz" değerlendirmesinde bulundu.