Advertisement

Avrupa Merkez Bankası ve Fed'in ekonomik büyümeyi desteklemeye yönelik hareket sinyali verebilecekleri spekülasyonu üzerine Japon hisseleri değerlendi. Hisseler aynı zamanda Japonya'nın işsizlik oranındaki sürpriz düşüşten de beslendi.

Satışlarının yaklaşık yarısını Kuzey Amerika ve Avrupa'da gerçekleştiren otomobil üreticisi Honda Motor Co. yüzde 2.4 değer kazandı. Hokuriku Electric Power Co., ilk çeyrek kazançlarındaki artışın ardından yüzde 14 yükseldi. Japonya'nın gelir bakımından en büyük ikinci nakliye şirketi Mitsui O.S.K Lines Ltd., zararlarının azaldığını açıklaması sonrasında yüzde 1.3 yükseldi. Dünyanın en büyük fotoğraf makinası üreticisi Canon Inc., hisselerini geri alacağını söylemesiyle yüzde 5.6 primlendi.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.6 kazançla 8,688.56 puana yükseldi. Bu ayı yüzde 3.6 düşüşle, 24 gelişmiş piyasa endeksi arasında İspanya'dan sonra en kötü performansa sahip Borsa oldu. Geniş kapsamlı Topix Endeksi ise  yüzde 0.6 düştü ve 735.90 puandan işlem gördü.

Yatırımcıların ABD ve Avrupa'nın para politikasını gevşetebileceği beklentisiyle alım yapıyor olabileceğini söyleyen Sumitomo Mitsui Trust Bank Ltd., Japon hisselerinin fiyatının ABD ve Avrupa'nın gerisinde kaldığını, bunun da alıma teşvik edebileceğini belirtti.

Hisseler, Japonya'da işsizlik oranının Haziran'da yüzde 4.3'e gerilemesinden de kazanç sağladı.

Topix Endeksi'nin 27 Mart'tan bu yana kaydettiği yüzde 16 oranındaki düşüş, endeksteki hisse fiyatı/defter değeri oranını 0.9'a geriletti. Bu oran S&P 500 Endeksi'ndeki hisseleri için 2.2; Stoxx Europe 600 hisseleri içinse 1.4 olarak seyrediyor.