Advertisement

Fed'in politika yapıcılarının bugün başlayacakları toplantısının ardından daha fazla parasal genişleme önlemi sinyali verebileceği spekülasyonu dolara değer kaybettirdi. Dolar, 16 önemli para biriminin 15'i karşısında değer kaydetti.

Asya Borsalarının 4. gününü de kazançlı sonlandırmasının ardından dolar, Avustralya doları karşısında 4 ayın en düşük seviyesine geriledi. Euro, Avrupa Merkez Bankası'nın 2 Ağustos'taki toplantısının öncesinde yen ve dolar karşısında güçlendi.

Piyasanın yüzde 80 ihtimalle ileri bir tarihte QE3 uygulanacağı beklentisini fiyatladığını belirten Sumitomo Mitsui Trust Bank'ın küresel piyasalar başkan yardımcısı Yasuhiro Kaizaki, Fed'in şu etapta yapabileceği en kolay şeyin 2014'e kadar faizleri düşük seviyede bırakmak olduğunu söyledi. Kaizaki, bunun ABD ve Japonya arasındaki faiz farkını azaltarak, ABD'nin faiz oranlarını ve dolar-yen kurunu aşağı itebileceğini ifade etti.

ABD doları, yen karşısında 78.18'den 78.21'e yükseldi. Dolar/Yen dün yüzde 0.4 değer kaybetmişti. ABD doları bu ay yüzde 2 zayıfladı. Daha erken saatlerde Avustralya doları karşısında dünkü kapanışının yüzde 0.2 altında 1.0525 seviyesinde seyreden dolar 1.0537'den fiyatlanıyor. ABD doları, euro karşısında da yüzde 0.2 zayıflayarak 1.2285 düzeyine geri çekildi ve bu ayki kazançlarını yüzde 3.1'e azalttı. Euro, yen karşısında yüzde 0.2 değerlenerek 96.07'den işlem gördü. Euro/Yen bu ay yüzde 4.9 düşüş kaydetti.