Advertisement

Merkez bankalarının küresel ekonomik yavaşlamaya karşı çabalarını artıracağına yönelik iyimserliğin etkisiyle Asya paraları bu ay güçlendi. Asya paralarındaki kazançlara Güney Kore wonu ve Singapur doları öncülük etti.

Politika yapıcıların ihracattaki düşüşün ardından büyümeyi desteklemek üzere borçlanma maliyetlerini aşağı çekmelerinin ardından won ve Filipin pezosu 2. ayını da yukarıda tamamlamaya hazırlanıyor. Almanya ve İtalya haftasonu Avrupa'daki borç krizinin derinleşmesiyle euroyu koruma sözü verdi. Fed, büyümenin geçtiğimiz çeyrekte yavaşladığı dünyanın en büyük ekonomisini güçlendirmek üzere tahvil alımları yapabilir.

Euro Bölgesi'nin durumunun iyileşeceği ve Fed'in harekete geçeceği umutlarının ön planda olduğunu belriten CIMB Investment Bank Bhd.'nin Döviz stratejileri bölge müdürü Suresh Kumar Ramanathan, yavaşlama sinyallerinin arttığını ve daha fazla teşviğin gerektiğini söyledi.

Güney Kore wonu, ABD doları karşısında yüzde 1.1 değer kazanarak 1,133.45 seviyesine, Singapur doları da yüzde 1.9 güçlenerek 1.245 düzeyine yükseldi. Filipin pezosu yüzde 0.8 artışla 41.817'ye tırmanırken, Tayland bajtı yüzde 0.6 primle 31.55 seviyesine çıktı. Malezya ringgiti yüzde 0.8 kazançla 3.1435'ten işlem gördü.

Asya'da en çok işlem gören para birimlerinin göstergesi olan Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi, Haziran'da yüzde 1.2 yükselmesinin ardından büyük değişiklik kaydetmedi. Endeksin 60 günlük volatilitesi 29 Haziran'daki yüzde 3.46 düzeyinden yüzde 3.80'e yükseldi.

Küresel fonların Hindistan, Endonezya ve Filipinler'deki varlıklarını artırmasıyla MSCI Asya Pasifik Endeksi 2. ayını da yeşilde tamamlamaya hazırlanıyor.