Advertisement

Lagarde AMB'yi harekete çağırdı

Lagarde AMB

IMF Başkanı Lagarde, Avrupa Merkez Bankası'nı Euro Bölgesi'nde istikrarı sağlamak için harekete geçmeye çağırdı

02 Ağustos 2012 Perşembe, 06:52 Güncelleme: 02 Ağustos 2012 Perşembe, 06:53

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, Euro Bölgesi ekonomisinde istikrarın sağlanması için Avrupa Merkez Bankası'na "daha fazla adım" atma çağrısında bulundu.

Gazetecilere dünya ekonomisinin, Avrupa ve Amerikalı liderlerin finansal sorunlarını yönetebilme yeteneğine yönelik şüphelerden ötürü "güven azalması" yaşadığına dikkat çekti ve borç krizini çözmeye çalışan Avrupalı liderlerinin, "kriz yönetimi modunu" sürdürmelerinin gerektiğini söyledi.

Lagarde'ın AMB'nin faiz toplantısının bir gün öncesinde gelen açıklamalarında Mario Daghi'nin euroyu korumak için "ne gerekiyorsa yapılacağı" ifadelerine de yer verildi.

"Daha fazla şey yapılabilir" diyen Lagarde, düşük enflasyonun, eurouyu güçlendirmek için daha atak hamlelere imkan sağladığına dikkat çekti.

AMB Başkanı Draghi, merkez bankasının, finansal iflasa sürüklenen İspanya ve İtalya gibi ülkelerin hükümetlerini tehdit eden yüksek borçlanma maliyetlerini düşürmek üzere tahvil piyasalarına müdahale edebileceğini söylese de, bankanın neler yapacağına ilişkin detay vermedi.

Yüksek borçlanma maliyetleri  Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'i diğer euro ülkeleri tarafından kurtarılmak zorunda bırakmıştı.

Yatırımcıların eurodaki güveninin geri kazanılması ve artırılması için Euro Bölgesi'nin para politikasının haricinde yapısal reformlara ihtiyacının olduğunu savunan IMF Başkanı, daha merkezi bir bankacılık sistemi ve mali politika birliği çağrısı yaptı.

Christine Lagarde, IMF'nin, Yunanistan ile çalışmayı sürdüreceğini de sözlerine ekledi.ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 90.787 0,32
USD/TRY 5,9011 0,45
EUR/TRY 6,6346 -0,23
EUR/USD 1,1212 -0,59
FAİZ 22,67 0,22
ALTIN/ONS 1.339,83 -0,14
BRENT 62,19 0,29
© haberturk.com
Yukarı