Advertisement

ABD, Avrupa Merkez Bankası'nın toplantısının öncesinde Euro Bölgesi liderlerinin üzerindeki başta sorunlu ülkelerin borçlanma maliyetlerini düşürmesi olmak üzere, borç krizini çözmek üzere daha kararlı adımlar atmasına yönelik baskısını artırdı.

ABD Başkanı Barack Obama, Avrupalı liderler ve AMB Başkanı'ndan gelen "euronun korunması için ne gerekiyorsa yapılması" açıklamalarını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner ise daha net taleplere dikkat çekerek, Euro Bölgesi'nin, reform uygulayan ülkelerin faizlerinin düşürülmesi ve bankacılık sistemininin, ihtiyacı olan ekonomilere kredi sağlayabilir hâle getirilmesine yönelik hamlelerde bulunmasının gerektiğini söyledi.

Çarşamba günü Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile telefon görüşmesi yapan Obama, Euro liderlerinin daha kararlı adımlar atmasına yönelik çabalarına destek verdi.

Hollande ise Obama'ya, Avrupa Birliği üye ülkelerin, Haziran sonundaki zirvede alınan kararları uygulamaya koyacağını temin etti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
02 Ağustos 2012 Perşembe, 09:33 Misafir avrupa 5 ülkeyle euro olarak yoluna devam edecek diğer ülkeler ise kendi kaderlerine terk edilecektir bu 2014 yılından itibaren gündeme gelecek. almanlar bunun hesaplarını şimdiden yapmaya başladı.diğer ülkeler ile sıkı ekonomik ortaklıklar kurulacak türkiyede dahil. bu 10 yıl sonraki hadise.
Kapat