Advertisement

Altın fiyatları, Fed'in dünkü toplantısında, ilave teşvik tedbirlerini gözardı etmemesinin ardından, yatırımcıların bugünkü Avrupa Merkez bankası (AMB) toplantısının sonuçlarını beklemeleri ile birlikte, son dört günde ilk kez yükseldi.

Spot altın yüzde 0.3 yükselerek ons başına 1,603.80 dolara kadar çıktıktan sonra, Singapur saati ile 10:43'te 1,603.05 dolara geldi. Metal dün, ABD merkez bankasının parasal genişlemeye yönelik bir adım atmamasının dolarda yükseliş getirmesi sonucu yüzde 0.9 değer kaybetmişti.

ABD merkez bankası, dünkü toplantısında, "Fed, ekonomik toparlanmayı ve istihdam piyasası koşullarında süregelen iyileşmeyi desteklemek için, ihtiyaç duyulduğunda, ilave genişleme sağlayacak" açıklamasında bulundu. Yarın açıklancak olan ABD işsizlik oranının, Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, yüzde 8.2'da kalması bekleniyor. ABD merkez bankası, 2008 ve 2011 yılları arasında,  iki turda, toplam 2.3 trilyon dolarlık borçlanma kağıdı alarak parasal genişlemeye gitti ve altın aynı dönemde değerini yaklaşık ikiye katladı.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd.'den kıdemli emtia stratejisti Nick Trevethan, "Piyasa Fed'den biraz hayalkırıklığına uğradı, ancak Fed, teşvikleri masadan kaldırmadı ve 'belki sonra' dedi" şeklinde görüş bildirdi ve yatırımcıların Avrupa Merkez bankası'ndan çok kısa bir süre içinde hareket beklediğini de sözlerine ekledi.  

Aralık vadeli altın kontratı, New York Comex piyasasında fazla değişmeyerek ons başına 1,606.50 dolarda kaldı. Bloomberg News'un derlediği verilere göre, ETF'lerdeki altın varlıkları dün itibariyle artışını ikinci güne taşıdı ve 2,396.21 tona çıktı.

Dünyanın yedinci büyük Döviz rezervine sahip Kore Merkez Bankası, bugün yapılan açıklamaya göre, geçen ay 16 ton altın aldı. Dünya Altın Konseyi'nin tahminlerine göre, merkez bankalarının altın alımları bu yıl muhtemelen 456 tonu geçecek.

Spot gümüş son üç günde ilk kez yükseldi ve yüzde 0.4 değer kazanarak ons başına 27.535 dolara kadar çıktı. Metal daha sonra hafifçe gevşeyerek ons başına 27.525 dolara geldi. Spot platim fazla değişmeyerek ons başına 1,399.88 dolarda kalırken, palladyum yüzde 0.2 artarak ons başına 584.25 dolara yükseldi.


Kapat