Advertisement

Petrol fiyatları, dün son iki haftanın en hızlı yükselişini göstermesinin ardından, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) bölge borç krizini kontrol altına almak için atacağı adımlaraı görüşeceği toplantı öncesi, ABD'de stokların daraldığını gösteren veri sonrası fazla değişiklik göstermedi.

Petrol kontratları, dün ABD'de petrol stoklarının Aralık ayından bu yana en hızlı düşüşü göstermesinin etkisi ile, son üç günde ilk kez değer kazanmasının ardından dalgalı seyrediyor. Avrupa Merkez Bankası bugün politika kararını açıklayacak. ABD merkez bankası Fed dün, gerek duyulursa, ekonomiyi desteklemek için adım atabileceği taahhüdünde bulundu. Enbridge Inc., kanada ham petrolünü ABD Ortabatı bölgesine taşıyan boru hattını tekrar devreye sokmak için onay bekliyor.

Sydney'de CMC Markets şef piyasa analisti Ric Spooner, "Risk piyasaları AMB toplantısından çıkacak sonuçlara aşırı odaklanmış durumda" dedi ve "Fed kendinden bekleneni yaptı ve ihtiyaç duyulduğunda, para politikasını daha da genişletebileceğini açıkladı" değerlendirmesinde bulundu.

Eylül vadeli petrol kontratı, Nymex elektronik işlemlerinde, Singapur saati ile 13:47'de 11 sent düşerek varil başına 88.80 dolara geriledi. Kontrat dün 85 sent ile 19 Temmuz'dan bu yana en hızlı yükselişini göstererek varil başına 88.91 dolara yükseldi. Avrupa gösterge petrolü Brent ile ABD göstergesi Nymex arasındaki fiyat farkı dünkü seviyesi olan 17.05 dolardan, Mayıs ayında  bu yanaki en yüksek seviyesi olan 17.15 dolara çıktı.


Kapat