Advertisement

Ünlü İngiliz yönetmen Alfred Hitchcock'un "Ölüm Korkusu (Vertigo)" adlı filmi, Orson Welles'in "Yurttaş Kane (Citizen Kane)" filmini tahtından ederek tüm zamanların en iyi filmi oldu.

İngiliz Film Enstitüsü'nün (BFI) "Sight and Sound" dergisinin her on yılda bir yaptığı ankette bu kez Hitchcock'un 1958 yılında çektiği ve yükseklik korkusundan muzdarip emekli bir polisin öyküsünü anlatan Ölüm Korkusu galip geldi.

James Stewart ve Kim Novak'ın başrollerini paylaştığı Ölüm Korkusu, 10 yıl önce yapılan ankette sadece 5 oyla Welles'in 50 yıldır liste başı olan Yurttaş Kane filminin gerisinde kalmıştı.

846 dağıtımcı, eleştirmen, akademisyen ve yazarın oy kullandığı bu yılki ankette Hitchcock'un filmi, 34 oyla öne geçti.

Hitchcock'un "en kişisel filmi" olarak betimlediği Ölüm Korkusu, yükseklik korkusu nedeniyle polisliği bırakan ve özel dedektiflik yapmaya başlayan Scottie Ferguson'un (Stewart) eski arkadaşının garip davranan eşi Madeleine'i (Kim Novak) izlemeye başlamasının ardından yaşadıklarını anlatıyor.

Film, ünlü yönetmenin Scottie'nin yükseklik korkusunu yansıtabilmek için özel kamera teknikleri kullanmasıyla ün kazanmıştı.

Aralarında Martin Scorsese, Quentin Tarantino, Francis Ford Coppola, Woody Allen ve Mike Leigh gibi yönetmenlerin de bulunduğu kişilerin 2 bin 45 filmi değerlendirerek hazırladığı tüm zamanların en iyi film listesindeki en yakın tarihli film ise, Stanley Kubrick'in 1968 tarihli "2001: Uzay Macerası" oldu.

Filmlerin değerlendirilmesinde filmin sinema tarihindeki önemi, estetik başarısı, bıraktığı etki, teknik özellikleri gibi birçok faktör dikkate alınıyor.

Sight and Sound Dergisi'nin Eylül sayısında yayımlanan tüm zamanların en iyi 10 filmi listesi şöyle:1. "Ölüm Korkusu (Vertigo)" (Hitchcock, 1958)

2. "Yurttaş Kane (Citizen Kane)" (Welles, 1941)

3. "Tokyo Hikayesi (Tokyo Story)" (Ozu, 1953)

4. "Oyunun Kuralı (La Regle du jeu)" (Renoir, 1939)

5. "Şafak: İki Kişinin Şarkısı (Sunrise: a Song for Two Humans)" (Murnau, 1927)

6. "2001: Uzay Macerası (2001: A Space Odyssey)" (Kubrick, 1968)

7. "Çöl Aslanı (The Searchers)" (Ford, 1956)

8. "Kameralı Adam (Man with a Movie Camera)" (Dziga Vertov, 1929)

9. "Jeanne d'Arc'ın Tutkusu (The Passion of Joan of Arc)" (Dreyer, 1927)

10. "8 ½" (Fellini, 1963)

 

AA

Kapat