Advertisement

Avrupa hisseleri, ABD ekonomisinin Temmuz ayından beklenenden daha çok istihdam yarattığını gösteren verilerle beraber yükselerek dün yaşadığı bir haftanın en büyük düşüşünden toparlandı.

Avrupa'nın en büyük sigorta şirketleri Allianz SE ve Axa SA, beklenenden daha iyi kâr açıklamasıyla sırasıyla yüzde 6.5 ve yüzde 5.7 değer kazandı. Intesa Sanpaolo SpA ve Natixis SA'nın beklenenden daha yüksek çeyrek dönem kazancı açıklamasıyla birlikte bankalar yükseldi.

Avrupa'nın en büyük mühendislik şirketi Siemens AG, yıl sonuna kadar 3 milyar euroluk (3.7 milyar dolar) hisse geri alımı yapacağını açıklamasının ardından yüzde 6.4 değer kazandı.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 2.3 yükselerek, Londra saati ile 16:30'da 265.34 puana çıktı ve 2 Nisan'dan beri en yüksek seviyeyi gördü. Endeks, Avrupa Merkez Bankası ve Fed'in küresel ekonomik büyümeyi canlandırmak için ani çözümler üretememesine rağmen, bu hafta genelinde yüzde 2.2'lik bir tırmanışa yol alıyor. Gösterge endeksi, 9. kazanç haftasına doğru ilerleyerek, Ocak 2006'dan bu yana en uzun periyodu kaydetmek üzere.

Blue Oak Advisors LLC traderı Serge Berger, "Bir win-win durumu olabilirdi; düşük rakamlar potansiyel bir Fed müdahalesine, çıkış da ABD ekonomisinin bazılarının inandığı kadar kötü bir durumda olmadığına işaret ederdi" dedi. Berger ayrıca bazı yatırımcıların karar vermek için önümüzdeki haftayı bekliyor olabileceğine dikkati çekerek "yine de 60,000'lik bir sıçrayış, 60,000'lik bir kayıptan iyidir" dedi.

Bugün Çalışma Bakanlığı'ndan açıklanan verilere göre istihdam, Haziran ayının revize edilmiş rakamı olan 64,000'den sonra geçtiğimiz ay 163,000 yükseldi. Bloomberg News anketine katılan 89 ekonomistin tahmin medyanı 100,000'lik bir artışa işaret etmişti. ABD'de işsizlik yüzde 8.3'e yükseldi.