Advertisement

ABD hisse senetleri, beklenenden daha iyi çıkan istihdam verisinin, küresel teşvik çabalarından kaynaklanan hayalkırıklığı ile dört gün süren kayıpları silmesi ile haftayı kazançla tamamladı. Bu hareket sonucu, Dow Jones Endeksi Ekim ayından bu yana en uzun süreli rallisini gerçekleştirdi.

Teknoloji hisseleri, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'ndeki 10 sanayi grubu arasında en güçlü yükseliş gösteren grup oldu. Apple Inc., Dow Jones Endeksi'ne alınacağı spekülasyonuyla yüzde 5.2 yükselirken, First Solar Inc., yükselen karının desteği ile yüzde 18'lik bir sıçrama gerçekleştirdi. Metlife Inc. ve Frontier Communications Corp., beklenenden daha iyi kar açıklamalarının ardından en az yüzde 9 değer kazandı. Knight Capital Group Inc., işlem hatasının 440 milyon dolarlık bir zarara neden olması sonucu yüzde 61 düştü.

S&P 500 Endeksi geçen hafta yüzde 0.4 yükselerek 1,309.99 puana çıktı. ABD hisse senetlerinin gösterge endeksi, bu çıkışla birlikte, 2012 yılı kazancını yüzde 11'e çıkardı. Dow Jones Endeksi ise 20.51 puan ya da yüzde 0.2 yükselişle 13,096. 17 puana ulaştı ve 3 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Dallas'ta Westwood Holdings Group Inc. şef yatırım yetkilisi Mark Foreman, "Yine bu tuzağa düşüyoruz, eğer düşecekseniz. Merkez bankaları sözkonusu olduğunda, acil birşeyler yapmalarını istiyoruz. Yapmazlarsa, piyasa hayalkırıklığına uğruyor" dedi ve "Günün sonunda, temel göstergeler öne çıkar ve temel göstergeler iyi gidiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Hisse senetleri, işsizlik oranı yükselse de, tarım dışı istihdamın beklenenden daha iyi çıkmasının desteği ile,  haftanın son işlem gününde kötü gidişi tersine çevirdi ve S&P 500 Endeksi yüzde 1.9 yükseldi. Gösterge endeks, haftanın ilk dört iş gününde, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi ve Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin ekonomiyi desteklemek için acil tedbirler alacağı  konusunda yatırımcıların güvenini kazanamamasının ardından yüzde 1.5 düşmüştü.