Advertisement

Dolar, merkez bankalarının ekonomiyi desteklemek için ilave adımlar atabileceği beklentisi sonucu artan risk iştahı ile birlikte önemli para birimlerinin büyük bölümü karşısınde değer kaybetti.

Euro dolar karşısında, Başbakan Angela Merkel'in koalisyon ortağının, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin ülke tahvil alımı planına bloke etmeyeceğinin işaretini vermesinin ardından ikinci hafta da yükseldi ve Haziran ayından bu yana en uzun süreli yükseliş dönemini yaşadı. Hisse senetleri, ABD'de işsizlik oranının son beş ayın en yüksek seviyesine çıkmasına karşın tarım dışı istihdamın beklenenin oldukça üzerinde artması sonrası ralli yaptı. Fed Başkanı Ben S. Bernanke, 31 Ağustos'ta Jackson Hole, Wyoming'de yapacağı konuşmada politika seçeneklerinden abhsedebilir.

New York'ta Gain Capital Group LLC'den kıdemli Döviz stratejisti Eric Viloria, "Fed'in parasal sanişlemesi halen masada" dedi ve "Draghi ortada çok fazla belirsizlik bıraktı. Şimdi artık haber başlıkları izlenecek ve euronun kademeli düşmesini bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Dolar euro karşısında, 27 Temmuz'da ile biten beş günde yüzde 1.3 kaybettikten sonra, bu hafta yüzde 0.5 düşerek 1.2387 dolar seviyesine indi. Yen euro karşısında yüzde 0.5 değer kaybederek 97.19 euro seviyesine indi ve ikinci haftayı da düşüşle geçti. Japon para birimi dolar karşısında fazla değişmeyerek 78.47 seviyesinde kaldı.

Doların aralarında euro ve yenin de bulunduğu altı önemli para birimi karşısındaki seyrini gösteren Dolar Endeksi yüzde 0.4 düşerek 82.375'e indi. Endeks Cuma günü yüzde 1.3 düşmüş ve 29 Haziran'dan bu yana en hızlı kaybını gerçekleştirmişti.