Advertisement

Altın vadeli kontratları haftanın son iş gününde, ABD'de işsizlik oranının beklenmedik bir şekilde son beş ayın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından bir haftayı aşkın sürenin en hızlı yükselişini gerçekleştirdi.

ABD'de işsizlik oranı Temmuz ayında yüzde 8.3 seviyesine yükseldi. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, işsizlik raonının yüzde 8.2'de kalması bekleniyordu. Öte yandan, ABD'de tarım dışı istihdam temmuz ayında ekonomistlerin tahminlerinden daha güçlü bir artış gerçekleştirdi. Yüksek işsizlik, ABD merkez bankası Fed'i ekonomiyi desteklemek için ilave teşvik tedbirlerine yöneltebilir. Bu durum, altın için olumlu olan enflasyonda yükseliş beklentilerini artırıyor.

Chicago'da R.J. O'Brien & Associates kıdemli emtia brokerı Phil Streible, "Traderlar, Fed'in işsizlik oranını çok yakından izlediğini düşünüyor ve bu, teşviğin zamanlamasını belirleyecek" dedi ve "Bazıları, Fed duyuru yapmadan önce altına doğru hareket edebilir" değerlendirmesinde bulundu.

Aralık vadeli altın kontratları Cuma günü, New York Comex piyasasında yüzde 0.9 ile 25 Temmuz'dan bu yana en hızlı çıkışını gerçekleştirerek ons başına 1,605.70 dolara çıktı. Ancak metal, Avrupa Merkez Bankası ve Fed'in teşvik tedbirlerine yönelik açıklama yapmaktan kaçınmasından dolayı haftalık baz yüzde 1.1 aşağıdaydı.

Altın, Fed'in borçlanma maliyetlerini rekor düşük seviyede tuttuğu ve parasal genişleme olarak adlandırılan program ile iki turda toplam 2.3 trilyon dolarlık borçlanma kağıdı aldığı Aralık 2008 ve Haziran 2011 arasındaki dönemde yüzde 70 yükseldi.

Eylül vadeli gümüş kontratları ise New York'ta yüzde 2.5 ile 25 Temmuz'dan bu yana en hızlı artışını göstererek ons başına 27.66 dolara çıktı.