Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, ABD'de tarım dışı istihdamın beklenenden daha fazla artmasının istihdam piyasasına yönelik bekleyişleri iyileştirmesi sonucu yükseldi. Bu hareket ile birlikte, gösterge endeks üçüncü hafta üst üste değer kazandı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Cuma günü yüzde 0.8 yükselerek 952.79 puana çıktı. Böylelikle endeksin haftalık kazancı yüzde 1.2'ye yükseldi. Brezilya'da Bovespa Endeksi, konut yapım şirketi Gafisa SA'nın son iki ayın en hızlı çıkışını göstermesinin desteği ile 12 haftanın en yüksek seviyesine tırmandı. Elektrik üreticisi E.ON Russia, Moskova Micex Endeksi'ndeki yükselişe öncülük etti. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi, düzenleyicilerin hisse senedi işlemlerinden alınan komisyonu düşürmesinin ardından son beş haftanın en hızlı yükselişini gerçekleştirdi.

Hisse senetleri dün, ABD'de Haziran ayında aşağı yönde revize edilmiş rakamla 64,000 artan tarım dışı istihdamın, Temmuz ayında 163,000'lik bir artış göstermesinin ardından yükseldi. Bloomberg News'un anketine katılan 89 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, istihdamın 100,000 artması bekleniyordu. İşsizlik oranı ise yüzde 8.2'den yüzde 8.3'e yükseldi.  

Londra'da Societe Generale SA gelişen piyasalar stratejisti Gaelle Blanchard, "Cuma günkü veriler, küresel büyüme anlamında, olumlu bir hava oluşturdu" dedi ve "Gün sonunda insanlar, merkez bankalarının birşeyler yapmasını bekliyorlardı, en azından Avrupa Merkez Bankası'ndan" değerlendirmesinde bulundu.