Advertisement

İki yıl vadeli İspanyol tahvilleri, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) bölge tahvil piyasalarındaki kargaşayı yatıştırmak için daha kısa vadeli ülke tahvilleri alacağı spekülasyonunun desteği ile değer kazandı. Bu hareket sonucu, bu kağıtların faizi Aralık ayından bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi.

İspanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi Cuma günü, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin yatırımcıları ilk başta yükselen borçlanma maliyetlerini düşürebileceğine ikna edememesinin ardından yükseldikten sonra yeniden yüzde 7 seviyesinin altına düştü. İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Euro Bölgesi kurtarma fonunun ispanyol tahvillerini satın almasını isteyebileceğini açıkladı.

Londra'da Credit Agricole CIB sabit getirili menkul kıymetler stratejisti Orlando Green, "Draghi önceki gün ortaya çıktı ve politika yapıcıların gelecek ay ya da civarı birşeyler yapacağı konusunda güçlü bir izlenim verdi" dedi ve "Bu durum, çevre Avrupa ülkelerinin tahvillerindeki düşüşü durdurdu. Piyasa politika yapıcılarına şüphe avansı veriyor, ancak bu ne kadar devam edebilir ki" şeklinde görüş bildirdi.

İki yıl vadeli İspanyol tahvillerinin faizi 135 baz puan ya da 1.35 yüzde puanı düşerek yüzde 3.96'ya geriledi ve 2 Aralık'ta biten haftadan bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Temmuz 2014'te vadesi dolacak yüzde 4.75 faizli tahvillerin fiyatı, 2.50 ya da 1,000 euro nominal değerli beher kağıt için 25 euro yükselerek 101.48'e çıktı.

Bloomberg News ve European Federation of Financial Analysts Societies'in derlediği verilere göre, İspanyol tahvilleri, iki, beş ve 10 yıl vadeli tahvillerin faizlerinin 25 Temmuz'da rekor seviyelere yükselmesi ile birlikte,  bu yıl yatırımcısına yüzde 6.3 kaybettirdi. Alman borçlanma kağıtları yüzde 4.5 kazandırırken, İtalyan kağıtları yüzde 6.5 yükseldi.