Advertisement

Yuanın Hong Kong'ta daha yaygın kullanılması üzerine harekete geçen Çin'in ve dünyanın en değerli bankalarından Industrial&Commercial Bank of China Ltd., şehirdeki bireysel bankacılık payını yüzde 15'ten yüzde 30'a yükseltmeyi planlıyor.

"Orta ölçekli bir bankadan, büyük ölçekli bir bankaya dönüşmek istiyoruz" diyen Industrial&Commercial Bank of China Ltd.'ın CEO yardımcısı Ying Weiyun, önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde yuan, Hong Kong dolarına eşit önem kazanırsa, şanslarının olacağını öngördü.

ICBC'nin en yakın 4 rakibi de, Çin'in uluslararası bankacılık piyasasına giriş kapısı niteliğindeki Hong Kong'ta faaliyet gösteriyor. Pekin hükümetinin, uluslararası ticaret ve yatırımlarda yuan kullanımının artırılmasına yönelik hamleleri üzerine Hong Kong, yuan ticaretinde ilk offshore kapısı olarak öne çıktı.

Ying, Hong Kong'tki bireysel bankacılık payını yüzde 15'ten 30'a çıkarmak için varlık ve şube gibi göstergelere odaklanacaklarını söyledi. ICBC bu yılın sonuna kadar 8 yeni şube ve 100 kişilik istihdam artışı hedefiyle, şehirdeki ağını 60 şube ve 700 çalışana çıkarmayı planlıyor.