Advertisement

Uluslararası piyasalar, kreditörlerin Yunanistan'ın kurtarma paketi koşullarının görüşüldüğü toplantıda ilerleme gösterdiğini belirtmesi ve ABD'de tarım dışı istihdam verisinin beklenenden iyi çıkması sonrası haftaya moralli başladı. Asya hisse sentleri son dört günde ilk kez yükselirken, euro değer kazandı ve Asya tahvillerinin temerrüte karşı sigorta maliyetleri (CDS'ler) geriledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 12:28'de yüzde 1.6 yükseldi. Japonya'da Nikkei 225 Endeksi, Toyota Motor Corp. gibi bazı önemli şirketlerin tahminlerden daha iyi kar açıklamasının ardından yüzde 1.7'lik bir çıkış gerçekleştirdi. Eylül vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı, endeksn geçen hafta Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesini görmesinin ardından fazla bir değişiklik göstermedi. Euro önemli para birimlerinin büyük bölümü karşısında değer kazandı. Dolar euro karşısında son bir ayın en düşük seviyesine indi. Asya tahvillerin,n CDS'leri Nisan ayından bu yana en düşük seviyesine indi.

Yunanistan ve uluslararası kreditörleri, Atina'da bir haftayı aşkın süren toplantılarda, kurtarma paketi koşullarının karşılanabilnesi için daha fazla bütçe kısıntısına gerek olduğu konusunda anlaşmaya vardı. ABD ekonomisi, Temmuz ayında, otomobil üreticilerin desteği ile, önceki ayın iki katı istihdam artışı gerçekleştirdi. Toyota'nın ilk çeyrek karı, geçen yılki deprem ve tsunami felaketinden sonra üretimin toparlanmasının etkisi ile, son dört yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Melbourne'de UBS AG'nin Avustralya'daki servet yönetim biriminden yatırım strateji müdürü George Boubouras, "ABD ekonomik ivmesi bir nabız atışı gösterdi" dedi ve "Geçen hafta merkez bankalarından bir hareket gelmemesine karşın, hem Fed hem de Avrupa Merkez Bankası'nın harekete geçececeği açık görünüyor ve bu bankalar, müdahale edebilmek için kullandığı dili ayarladılar" değerlendirmesinde bulundu.