Advertisement

Yavaşlayan ekonominin kazançlara zarar vereceği endişeleri ile regülatörlerin, çalışanları kendi şirketlerine yatırım yapmaya teşvik edici önlemleri arasında kararsız kalan Çin Borsası, kayıplar ve kazançlar arasında gidip geldi.

Çin'in en büyük bakır üreticisi Jiangxi Copper Co., ABD'de tarımdışı istihdamın beklentinin üzerinde gelmesinin ardından yüzde 1.8 değerlendi. China Vanke Co. ise Sinolink Securities Co.'nun şirketinin Temmuz satışlarında aylık bazda yüzde 22 azalma öngörmesi üzerine imar şirketleri arasındaki düşüşe öncülük etti.

Şanghay Bileşik Endeksi en azından 8 kez yön değiştirmesinin ardından günü yüzde 0.2 kazançla 2,136.86 puandan kapadı. CSI 300 Endeksi maden şirketlerinin öncülüğünde yüzde 0.2 artışla 2,359.30 puana yükseldi. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi de Cuma günü yüzde 2 artış kaydetti.

Halka açık şirketlerin ve çalışanlarının kendi hisselerini satın almasının değerlemeler ve uzun vadeli yatırımlar bakımından oldukça cazip olduğunu belirten Dazhong Insurance Co.'nun Şanghay'daki fon yöneticilerinden Wu Kan, sermaye piyasası kurumunun hisseleri destekleyici önlemlere odaklanmasına rağmen, piyasanın hâlen daha ekonomik büyümenin dibi görüp toparlanacağına odaklandığını söyledi.

Çin Sermaye Piyasaları Kurumu dün internet sitesinden yaptığı açıklamayla, halka açık şirketlerin, çalışanlarının ödemesinin yüzde 30'unu hisse olarak yapma zorunluluğu getirdi.