Advertisement

İspanya ve İtalya'nın iki yıl vadeli tahvilleri, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) Euro Bölgesi'ndeki kargaşaya son vermek için tahvil alımı yapacağı spekülasyonu ile yükseldi ve 10 yıl vadelilere göre daha iyi bir performans izledi.

Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvilleri, Euro Bölgesi yatırımcı güveninin Ağustos ayında ekonomistlerin beklediğinden daha az düşmesinin etkisi ile çıkışının bir kısmını geri verdi. On yıl vadeli İspanyol tahvilleri yerine iki yıl vadeli İspanya kağıtları tutmak için yatırımcıların istediği ekstra faiz rekor seviyeye yükseldi. Avrupa Merkez Bankası Başkanı (AMB) Mario Draghi, 2 Ağustos'ta yaptığı açıklamada, AMB'nin Avrupa Finansal İstikrar Fonu (FESF) ile birlikte yapacağı tahvil alımlarının "getiri eğrisinin kısa tarafından" olacağını söylemişti.

Londra'da Lloyds Banking Group Plc sabit getirili menkul kıymetler stratejisti Eric Wand, "Avrupa Merkez Bankası'nın kısa vadeli tahvil alım beklentisi, Euro Bölgesi çevre ülkelerinin getiri eğrilerinin yakın ucunu düşürüyor" dedi ve "Faizler artan bir şekilde, ilerde tahvil alımı için AMB tarafından önkoşul olarak koyulacak İspanya'nın EFSF'den yardım isteme ihtimalini iskonto ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

İspanya'nın iki yıl vadeli tahvillerinin faizi 41 baz puan ya da 0.41 yüzde puanı düşerek, Londra saati ile 11:20'de yüzde 3.54'e indi. Temmuz 2014'te vadesi dolacak yüzde 4.75 faizli tahvillerin fiyatı, 0.78 ya da 1,000 euro nominal değerli beher kağıt için 7.80 euro yükselerek 102.26'ya çıktı. İspanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi ise sekiz baz puan düşerek yüzde 6.77'ye indi.

İspanya'nın 10 yıl vadeli tahvilleri ile iki yıl vadeli tahvillerinin faizleri arasındaki fark 328 baz puana çıkarak, Bloomgberg'in veri derlemeye başladığı 1993'ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.