Advertisement

Alman Şansölye Angela Merkel'in hükümeti, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin, İspanya ve İtalya'daki borçlanma maliyetlerini düşürmek adına tahvil satın alımı önerisini destekledi.

Merkel'in sözcü vekili Georg Streiter, bugün yaptığı basın toplantısında, AMB'nin bağımsız hareket etmesinin hükümeti endişelendirip endişelendirmeyeceğiyle ilgili bir soru üzerine, Alman hükümetinin Draghi'nin 2 Ağustos'ta yaptığı açıklamalarla ilgili "kaygılı" olmadığını söyledi.

Streiter, Draghi'nin "geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamasında, euro krizinde siyasetin önceliğini açıkça belirttiğini" ve "hükümetin, AMB'nin yaptığı her şeyin görev yetkisi içerisinde olacağına dair şüphesi olmadığı"nı söyledi.

Merkel'in, Draghi'nin daha sıkı şartlar karşılığında tahvil satın alma teklifine verdiği destek, Alman Merkez Bankası Başkanı Jens Weidmann'i plana olan muhalefetinde daha da izole etti. Destek aynı zamanda Draghi'yi eleştiren koalisyon ortaklarına da bir püskürtme oldu.

Hrıstiyan Sosyal Birliği partisi üyesi Hans Michelbach, "vergi ödeyenlerin, AMB'nin şimdiden görev alanlarını aşarak ne tür riskler aldığını bilmeye hakkı var" dedi. Michelbach, Draghi'nin planını "anti-demokratik" olarak değerlendirdi.