Advertisement

Dallas Fed Başkanı Richard Fisher, sağlanan teşviklerin yeterli olduğunu ve küresel merkez bankalarının ilave teşvikleri taşıma kapasitesine sahip olamayabileceğini söyledi.

Tom Keene ve Sara Eisen'in “Bloomberg Surveillance” programına katılan Fisher, "Merkez bankalarına aşırı yük bindirme riski ile karşı karşıyayız" dedi ve "Piyasaya parasal Ritalin (hiperaktivite tedavisinde kullanılan ilaç) olarak adlandırdığım uygulamaya devam ediyoruz. Aşırı doz riski olduğunu hepimiz biliyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

Fisher, en büyük bankaların elinde 1.5 triliyon dolarlık fazla rezerv olduğunu ve bankaların bu fonu kullanıma sokmak istediklerini söyleyerek, özel sektörün şimdi büyümeyi desteklemek için sonraki adımları atması gerektiğini kaydetti. Fisher, kanun yapıcılarının da hükümet harcamaları ve vergi oranları konusundaki belirsizlikleri giderecek hareketler yapması gerektiğini sözlerine ekledi.

Fisher, Fed'i kastederek, "İşimizi yaptık" dedi ve "Yeterince yaptık. Yalnızca daha fazlasını yapmak sorunu çözmez. Sorun geçişin sağlanması. Benzini koyduk, depo full" şeklinde görüş bildirdi.

Fed Başkanı Fisher'in, Fed'in karar organı Fed Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC) bu yıl oy hakkı yok. Fisher geçen yıl, uzun dönemli faizleri düşürmeye yönelik hareketlere ve gösterge faizin en azından 2013 yılının ortasına kadar sıfır yakınlarında tutulması kararlarına iki kez muhalefet etti. Fisher 2008'de beş kez daha sıkı para politikası lehine oy kullandı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
08 Ağustos 2012 Çarşamba, 18:31 Misafir 1 seneden beri aynı muhabbet. siz işinizi bilirsiniz coniler