Advertisement

Kaynak sektörü merkezli Avustralya ekonomisinin, küresel yavaşlamaya direnmesiyle ülkedeki istihdam Temmuz'da 5 ay içinde 4. kez artış kaydetti. Avustralya doları güçlendi.

Sidney'deki resmi istatistik kurumu tarafından açıklanan rakamlara göre istihdam Haziran'daki 28,300 kişilik düşüşünün ardından Temmuz'da 14 bin kişi arttı. Bloomberg'in beklentisi 10 bin kişilik istihdam eklemesi yapıldığı yönündeydi. Ülkenin işsizlik oranı revize edilmiş yüzde 5.3 oranından yüzde 5.2'ye geriledi.

İstihdam verisi, ilk çeyrekte kaynak yatırımlarındaki artışın etkisiyle yüzde 1.3 büyüyerek ekonomistlerin tahminlerini ikiye katlayan dünyanın en büyük 13. ekonomisinin direncini bir kez daha ortaya koydu. Avustralya Merkez Bankası Başkanı Glenn Stevens Mayıs ve Haziran'da Avrupa ve Çin'in büyümelerindeki zayıflamasına karşı ekonomisini korumak için 75 baz puanlık indirim yaptı.

İstihdamdaki kısmi sıçramanın Haziran'da beklentinin üzerinde gelen düşüşün telafisi olduğunu belirten Moody's Analytics'in ekonomistlerinden Katrina Ell, işsizlik oranının üçüncü çeyrekte br miktar yükseleceğini ve küresel yavaşlamanın ihracatçı ülkelerdeki etkisini yansıtacağını öngördü.

Avustralya doları, ABD doları karşısında 1.0568'den 1.0581 düzeyine yükseldi.