Advertisement

Çin'in soğuyan enflasyonu nedeniyle ekonomisini desteklemek adına daha fazla adım atacağı beklentisi ile dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD'deki talebin zayıflaması arasında kalan petrol dalgalanıyor.

petrol vadelileri yüzde 0.1 kadar arttıktan sonra yüzde 0.4 yükseldi. Çin'de enflasyon temmuz ayında üst üste dördüncü ay soğurken dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde ekonomiyi desteklemek adına daha fazla adım atılacağına dair beklentiler artıyor. Endsütriyel üretim ise ekonomistlerin tahminlerinin altında arttı. ABD Enerji bakanlığı'nın açıklamasına göre petrol üretimi ise geçtiğimiz hafta yüzde 1.1 geriledi.

NYMEX elektronik işlemlerdeki eylül teslimli ham petrolün varili 18 sent artışla Singapur'da yerel saatle 13.45'te 93.53 dolar oldu. Petrol, dün ise 32 sent düşüşle 6 ağustos tarihinden beri en düşük seviye olan 93.35 dolara geriledi. Fiyatlar bu yıl yüzde 5.4 aşağıda seyrediyor.

Londra'daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki eylül teslimli brent petrolün varili 2 sent artışla 112.16 dolara yükseldi. Avrupalı kontartın Batı Teksas'ın kontratına farkı dünkü 18.79 dolardan 18.66 dolara genişledi.