Advertisement

Japonya'nın en büyük ihracat pazarı olan Çin'de enflasyonun dördüncü ayında da hız kesmesinin esnek para politikası için alanı artırması üzerine Japon hisseleri dördüncü gününde de değerlendi.

Çinli fabrikalarda kullanılan robotların üreticilerinden biri olan Fanuc Corp. yüzde 2 artış kaydetti. Dowa Holdings Co., İspanya'daki birimindeki hesaplarını uygunsuz idare ettiği gerekçesiyle Borsadan çıkarılması riskinden ötürü yüzde 34 değer kaybedek 1974'ten bu yana en sert düşüşüne işaret etti.

Çin'in enflasyonundaki yavaşlamanın, ülkenin politikasını gevşetmesini kolaylaştıracağını, bunun da Çin'e ihracat yapan ülke ve şirketleri olumlu etkileyeceğini belirten Resona Bank Ltd.'ın Tokyo'daki başekonomisti Koichi Kurose, yatırımcıların dünya genelinde teşvik beklentisinin olduğunu, bu beklentilerin de piyasaları desteklediğini söyledi.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.1 kazançla 8,975.80 puana yükseldi ve endeksteki işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 31 üzerinde seyretti. Geniş kapsamlı Topix Endeksi yüzde 0.6 artışla 750.16 puana çıktı.

Çin'de tüketici fiyatları Temmuz'da yıllık bazda yüzde 1.8 olarak gerçekleşti ve Ocak 2010'dan bu yana en düşük seviyesini kaydetti.