Advertisement

Yen, Japonya Merkez Bankası'nın bugünkü politika toplantısında teşvikleri artırmaktan kaçınması sonrasında, erken saatlerde kaydettiği kayıpları geri aldı.

Asya Borsalarının dördüncü gününde de yükselmesi ve 10 yıllık ABD hazine tahvili ile Japonya'nın aynı süre vadeli hükümet tahvillerinin arasındaki faiz farkının son 2 yılın en yüksek seviyesine ulaşması üzerine yen, erken saatlerde değer kaybetti. Fransa'da düşüşe işaret etmesi beklenen bugünkü sanayi üretimi verilerinin öncesinde ve DBRS Inc.'in İspanya ve İtalya'nın kredi notlarını indirmesinin ardından eurodaki kazançlar sınırlı oldu.

BOJ'un faizi tabana yapıştırmasını bekleyenlerin olduğunu belirten Brown Brothers Harriman&Co.'nun Tokyo'daki stratejistlerinden Masashi Murata, BOJ'un parasal genişleme önlemlerini, finansal piyasalar ve ekonomik göstergelere göre azar azar artıracağını öngördü.

Yen, dolar karşısında yüzde 0.2 değer kaybetmesinin ardından daha sonra  yüzde 0.1 güçlendi ve  78.35 seviyesinden işlem gördü. Euroya karşı yüzde 0.3'e varan kayıplar kaydetmesinin ardından yen 96.99 seviyesinde, dünkü düzeyine yakın seyretti. Euro/Dolar paritiesi 1.2365'ten 1.2379'a yükseldi.

BOJ varlık alım programını 45 trilyon yende, kredi programını da 25 trilyon yende sabit tuttu.