Advertisement

Uluslararası piyasalar, Çin'de enflasyonun yavaşlamasının, politika yapıcıların ilave teşviklere gideceği beklentisini güçlendirmesinden olumlu etileniyor. Hisse senetleri yükselişini beşinci güne taşıdı ve altın değer kazandı. Almanya tahvilleri düşerken, mısır, ABD hasat raporu öncesi yeniden rekor seviyeye çıktı.

MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi Londra saati ile 09:15'te yüzde 0.2 yukarıda seyrediyordu. Eylül vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1'in altında bir yükseliş gösterdi. Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi üç baz puan yükselerek yüzde 1.45'e çıktı ve Avrupa ülke tahvillerinin temerrüte karşı sigorta maliyetleri (CDS'ler) düştü. Yeni Zelanda doları, ülkede işsizlik oranının geçen çeyrekte son iki yılın zirvesine tırmanmasının ardından, 16 önemli para biriminin tümü karşısında değer kazandı. Altın yüzde 0.4 yükselirken, mısır yüzde 0.7'lik bir çıkış gerçekleştirdi.

Çin'de bugün açıklanan veiler, enflasyonun Temmuz ayında yavaşlayarak, bu seyrini dördüncü aya taşıdığını ve perakende satışlar ve sanayi üretimi verilerinin ise beklenenin altında bir hızda büyüdüğünü gösyerdi. Ekonomistlerin veri açıklanmadan önce kaydettikleri üzere, ABD'de bugün açıklanacak olan haftalık işsizlik başvurularının yükselmesi ve dış ticaret açığının ise Haziran ayında daralması bekleniyor. Bloomberg News'un anketine katılan analistlere göre, ABD hükümeti yarın muhtemelen, ülkede en az bir nesildir görülen en şiddetli kuraklıktan dolayı mısır hasat tahminini düşürecek.

Hong Kong'da IG Investment Ltd. portföy yöneticisi Tim Leung, "Piyasa Çin hükümetinden, ekonomiye ivme sağlamak için politika desteği bekliyor. Zira ekonomi yavaşlıyor" dedi ve "Piyasa, politika desteği konusunda bazı sağlam işaretler gelmesi durumunda heyecanlanacak" değerlendirmesinde bulundu.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.5'lik kazancının önemli bölümünü geri verdi ve yüzde 0.1 yukarıda seyrediyor. Dünyanın en büyük gıda şirketi ve Stoxx 600'ün en büyük şirketi olan Nestle SA, ilk yarı satış büyümesinin analistlerin projeksiyonlarını aşmasının ardından yüzde 2 değer kazandı. Norveçli kıyı petrol sahası hizmetleri sağlayıcısı Subsea 7 SA, ikinci çeyrek karının analistlerin beklentilerinden daha iyi çıkmasının desteği ile, Oslo'daki işlemlerde yüzde 6.8 değer kazandı.