Advertisement

Dünyanın en büyük gıda şirketi Nestle SA, yükselen fiyatarın Amerika'dan Avrupa'ya, şirketin gelirlerini artırmasının etkisi ile, yılın ilk yarısında satışlarını beklenenden daha fazla artırdı.

İsviçre merkezli şirket, yılın ilk yarısında satışlarını yüzde 6.6 artırdı. Bloomberg News'un anketine katılan 10 ekonomistin tahminlerinin ortalamasına göre, şirketin satışlarının yüzde 6.3 artması bekleniyordu.

Yükselen fiyatlar, miktar olarak satışların fazla bir değişiklik göstermemesine karşın, Amerika ülkelerinde yüzde 5.7'lik ve Avrupa'da yüzde 2.4'lük büyüme getirdi. Şirket böylelikle, Avrupa'daki önemli rakbi Danone'nin satışlarındaki büyümeyi geçti. Nestle, ABD'deki satışların, DiGiorno Pizza Dipping Strips gibi yeni ürünlerin piyasaya sürülmesinden dolayı hızlandığını kaydetti. İsviçre şirketi, gelişmiş ülkelerdeki işlerinin, yılın kalan kısmında, zor olmaya devam etmesini beklediklerini de kaydetti.

Sanford C. Bernstein analisti Andrew Wood, "Belki de en etkileyici nokta, Avrupa'da satışların, bölgedeki finansal krize karşın, yılın ilk çeyreğine paralel bir büyüme göstermesiydi" dedi.