Advertisement

ABD'de dış ticaret açığı Haziran ayında, petrol fiyatlarında üç yılı aşkın sürenin en hızlı düşüşünün ülkenin ithalat faturasını hafifletmesi sonrası beklenenden daha fazla daraldı.

Dış açık Haziran ayında yüzde 11 daralarak 42.9 milyar dolar ile Aralık 2010'dan bu yana en düşük düzeyine indi. Dış açık Mayıs ayonda 48 milyar dolar düzeyindeydi. Bloomberg News'un anketine katılan 69 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, dış açığın 47.5 milyar dolar çıkması bekleniyordu. İhracat ise, otomobil ve sanayi motorlara yönelik talebin artmasına bağlı olarak rekor seviyeye yükseldi.

Stamford, Connecticut'ta RBS Securities Inc. ABD ekonomistlerinden Omair Sharif, "Bu büyük oranda petrol ile ilgili bir gelişme" dedi ve "İleriye bakıldığında, hem ithalat hem de ihracatın soğumakta olduğunu göreceksiniz. Dış ticaretin üçüncü çeyrekte fazla bir hareket göstermesini beklemiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Beklenenden daha iyi çıkan dış ticaret verileri, bu ayın ilerleyen dönemlerinde hükümetin revize verileri açıklayacağı zaman, ikinci çeyrek büyümesinin yukarı yönde değişiklik göstermesine neden olabilir. Petrol fiyatlarındaki son sıçrama ve Avrupa ve Asya'da yavaşlamakta olan ekonomiler, dış açıktaki daralmanın devam edemeyebileceği anlamına geliyor ve bu durum, dış ticaretin büyümeye destek vermesini güç hale getiriyor.

Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin dış açık tahminleri 44 milyar dolar ile 50 milyar dolar arasında kaldı. Mayıs ayı verisi ise 48.7 milyar dolardan 48 milyar dolara revize edildi.