Advertisement

Amerika'da geçtiğimiz hafta daha az kişi işsizlik sigortası başvurusunda bulunarak, Temmuz ayında toparlanmaya başlayan istihdam piyasasının gelişmeye devam ettiği sinyalini verdi.

Çalışma Bakanlığı'ndan bugün açıklanan verilere göre 4 Ağustos'ta biten haftada işsizlik sigortası başvuruları 6,000 düşerek 361,000'e geriledi. Bloomberg News tarafından görüşülen 43 ekonomistin tahmin medyanı 370,000'e çıkış gösteriyordu.

İşten çıkarılmalarda görülen düşüş, işverenlerin, işçi sayısını aynı seviyede tutmak için yeterince talep gördüğü anlamına gelirken, aynı zamanda dünyanın en büyük ekonomisinin resesyon sonrası toparlanmayı devam ettirdiğini gösteriyor. Yine Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre Temmuz ayında istihdam beklenenin üstünde gelişti.

Pennsylvania merkezli Naroff Economic Advisors Başkanı Joel Naroff "Avrupa'daki finansal sorunlar, seçimler ve vergi tartışmalarının yarattığı belirsizliğe rağmen istihdam sektörü yavaş ama kararlı bir şekilde gelişiyor" diye konuştu. Naroff ayrıca Temmuz ayında istihdamda gerçekleşen ilerlemenin sonraki aylarda gerçekleşmemesi için bir neden göremediğini belirtti.

Endeks vadelileri, açıklanan veriler sonrası kayıplarını toparladı. S&P 500 Endeksinin Eylül vadeli kontratları yüzde 0.3 olan düşüşünü toparladı ve New York saatiyle 08:33'te yüzde 0.1 düşerek 1,396.9 puana geriledi.

Bloomberg anketindeki tahminler 359,000 ile 385,000 arasında değişiklik gösterdi. Çalışma Bakanlığı geçtiğimiz hafta açıkladığı 365,000 rakamını ise revize ederek 367,000'e çıkarttı.

Çalışma Bakanlığı sözcüsü yaptığı bir açıklamada bugünün verilerinin, otomotiv fabrikalarında yıllık yaşanan ve verilerin mevsimsel değişikliklere uyarlanmasını zorlaştıran takım yenileme kapanışlarının etkisi altında olmadığını söyledi.