Advertisement

Olimpiyat oyunlarının turizm, reklam ve prestij gibi alanlarda oynadığı rolün yanı sıra ev sahibi ülkelerin hisse senedi piyasalarında da ilk altı aylık dönemde olumlu etkiler yarattığı ortaya çıktı.

Deloitte firması tarafından yapılan araştırmaya göre 1984 yılından bu yana yapılan bütün Olimpiyatlar sonrasında ev sahibi ülkelerin hisse senedi piyasaları, uluslararası piyasalara oranla daha yüksek bir performans sergiledi.

Yapılan araştırmada, büyük sportif aktivitelerin piyasa davranışlarında belirgin etki yarattığı belirtildi. 1984'te Los Angeles'ta gerçekleşen Olimpiyatlar'dan sonra Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 20.2 yükselirken, uluslararası endekslerdeki yükselişin ortalaması yüzde 15'te kaldı.

Yine 2004'te Atina'da yapılan Olimpiyatlar'dan sonraki altı ayda Atina Borsası yüzde 44.8'lik bir sıçrayış gösterdi.

Olimpiyatlar'ın pozitif etkisi yükselişlerle sınırlı kalmazken ekonomik sıkışıklık dönemlerinde ev sahibi ülkeyi uluslararası düşüşlerden koruyucu özellik de taşıyor. 2008 yılında Pekin'de yapılan Olimpiyatlar sonrası dünya piyasaları yüzde 38,1'lik bir düşüş kaydederken, Çin Şanghay Endeksi'nin Olimpiyatlar sonrası ilk 6 ayda düşüşü yüzde 12'de kaldı.