Advertisement

Euro Bölgesi ekonomisinin 2. çeyrekte daralmasının etkisiyle Tokyo Borsası geriledi. Kayıplar, ABD'nin beklentinin üzerinde perakende satış artışı açıklamasıyla sınırlı oldu.

Satışlarının yüzde 40'ını Avrupa'da kaydeden cam üreticisi Nippon Sheet Glass Co. yüzde 1.7 değer kaybetti. Satışlarının yarısından fazlasını Amerika'da gerçekleştiren ses ve görsel ekipman üreticisi Funai Electric Co. yüzde 0.7 primlendi. Japonya'nın en büyük likit kristal panel üreticisi Sharp Corp., satış tahminlerini azaltacağını söylemesi ve Deutsche Bank AG'nin hisse notunu "satış" olarak belirlemesi üzerine yüzde 9.3 düşüş kaydetti.

Yatırımcıların Avrupa ekonomisi konusunda tedirgin olduğunu belirten Daiwa SB Investment Ltd.'ın fon yöneticilerinden Seiji Iwama, piyasaların ABD ekonomisini, verilerin beklendiği kadar kötü olmamasından ötürü daha sağlıklı gördüğünü söyledi. Iwama, işlem hacmi düşükken, yatırımcıların şirketlerdeki bireysel faktörlere göre alım-satım kararı verdiğine dikkat çekti.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.3 yükselmesinin ardından yüzde 0.5 kayıpla 8,886.05 puana geriledi. Endeksteki işlem hacmi, 30 günlük ortalamanın yüzde 15 altında seyretti. Geniş kapsamlı Topix Endeksi yüzde 0.6 düşüşle 744.90 puandan işlem gördü. Endekste değer kaybeden her hisseye karşılık 2 hisse değerlendi.

Topix Endeksi 27 Mart'ta kaydettiği bu yılın zirvesinden Avrupa'daki borç krizi, Çin ve ABD'deki yavaşlama endişeleriyle yüzde 15 düştü. Endeksteki hisseler, defter değerlerinin 0.9 katından fiyatlanıyor. Bu oran S&P 500 hisseleri için 2.2 ve Europe Stoxx 600 Endeksi içinse 1.4 katında seyrediyor.