Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisinde toparlanma sinyalleri vermesi beklenen verilerin öncesinde dolar, yen karşısında 1 ayın en yükseğinin yalnızca yüzde 0.2 uzağında seyretti. Ekonomiye ilişkin iyimserlik, Fed'in parasal genişleme ihtimalini de azaltıyor.

ABD'de bugün açıklanacak olan imalat sanayî verisinin ilerlemeye işaret etmesinin beklenmesiyle dolar, önemli para birimlerinin çoğuna karşı kaydettiği kazançları korudu. Euro talepleri ise bölgenin GSYH'sinin 2. çeyrekte daraldığına işaret eden dünkü verilerin ardından sınırlı oldu. Avustrlya doları, ülkede Tüketici Güveninin son 5 yılın en sert düşüşünü kaydetmesinin ardından 1 haftanın en düşüğüne geriledi.

Amerikan ekonomisinin yavaş da olsa büyüdüğünü söyleyen ve bunu olumlu bir gelişme olarak gören Sidney'deki St. George Bank Ltd.'ın başekonomisti Hans Kunnen, genişlemenin Fed'i kenarda tutmaya yeterli olduğunu, bunun da doları desteklediğini anlattı.

Dolar, yen karşısında  yüzde 0.1 değerlernerek 78.80 seviyesine yükseldi. ABD doları dün yen karşısında 78.93 yenden 18 Temmuz'dan bu yana en güçlü düzeyini kaydetmişti. Dolar, euroya karşı ise bir değişiklik göstermedi ve 1.2322'den işlem gördü. Euro, yen karşısında 97.92'den 97.09'a yükseldi.

Bloomberg News'in anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini, ABD'de sanayi üretiminin, Haziran'daki yüzde 0.4 artışın ardından Temmuz'da yüzde 0.5 büyüdüğü yönünde. New York Fed'in genel ekonomi endeksinin ise Ağustos'ta 7 puan ile bölge için büyüme sinyali vereceği tahmin ediliyor.

ABD'de dün açıklanan perakende satış verisi beklentinin üzerinde geldi.