Advertisement

Düzinelerce İsrailli, Kudüs'te dün bir alışveriş merkezinin önünde, İran'a yönelik bir askeri harekat ve İran ya da müttefiklerinin de harekata karşılık vermesi durumuna sivil savunma hazırlıklarının bir parçası olarak, yeni gaz maskeleri almak için kuyruk oluşturdu.

Alışveriş merkezindeki dağıtım noktasından kendisi ve eşi için gaz maskesi alan iş idaresi profesörü, 68 yaşındaki Yoram Lands, "Liderlerimizin konuşmalarında çok sert bir ton kullandığı görülüyor ve bu kez, ne demek istediklerini net söylüyorlar" dedi.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, ABD Savunma Bakanı Leon Panetta ile 1 Ağustos'ta biraraya geldiğinde, "İran'ın atom programına barışçı çözüm için zaman doluyor" dedi. Tel Aviv merkezli Haaretz gazetesinde 10 Ağustos'ta çıkan bir haberde ise, Netanyahu ve Savunma Bakanı Ehud Barak'ın, 6 Kasım'daki ABD seçimleri öncesi İran'ın nükleer tesislerini bombalamayı düşündükleri iddia edildi. Netanyahu'nun sözcüsü Mark Regev, hükümetin politikasının basındaki spekülasyonlar üzerinde yorum yapmak olmadığını söyledi.

Kara Kuvvetleri Stratejik Planlama Birimi eski komutanlarından Shlomo Brom, "Netanyahu ve Barak'ın şimdilerde, İsrail halkını İran'a saldırı konusunda hazırlamak için özel bir çaba gösterdiği görünüyor" dedi ve saldırının önümüzdeki altı ay içinde olabileceğini sözlerine ekledi. Tel Aviv Üniversitesi'nde Ulusal Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü kıdemli araştırma görevlisi Brom, "Geçmişte, İsrail'in söylemi, uluslararası toplumu İran'a karşı daha güçlü bir tavır almaya zorlama şeklindeydi" dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
15 Ağustos 2012 Çarşamba, 11:33 Misafir iranda bir yerinde durmuyorki.. son donemlerde bize yaptiklarina bakin.. nankorluk bu..
15 Ağustos 2012 Çarşamba, 10:07 Misafir dünyanın çıban başı israil. diğer organlara daha fazla zarar vermeden bu çıbanbaşının acilen patlatılması lazım.