Advertisement

Avrupa hisse senetleri, yatırımcıların bugün açıklanacak olan ABD sanayi üretimi verisini beklemeleri ile birlikte düştü. Böylelikle, gösterge endeks Stoxx Europe 600 düşüşünü üçüncü güne taşıdı. Asya hisse senetleri ve ABD endeks vadeli kontratları da düştü.

Rusya'daki en büyük bira üreticisi Carlsberg A/S, ikinci çeyrek karıının tahminlerin altında kalmasının ardından yüzde 2.3 düştü. Standard Chartered Plc, para aklama suçlamasının ardından New York'ta regülatörle 340 milyon dolarla anlaşmaya varmasının ardından yüzde 2.7 yükseldi.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.4 düşerek, Londra saati ile 08:01'de 269.43 puana indi. Avrupa hisse senetleri, beklenenden iyi çıkan şirket karları ve politika yapıcıların ekonomiyi desteklemek için harekete geçeceği spekülasyonunun desteği ile, geçen hafta itibariyle 10 hafta üst üste yükseliş gösterdi ve Ocak 2006'dan bu yanaki en uzun süreli haftalık çıkış dönemini daha da genişletti. Gösterge endeks, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin, euroyu korumak için ne gerekiyorsa yapacakları taahhüdünün ardından, 4 Haziran'da gördüğü bu yılın en düşük seviyesinden yüzde 15 yükseldi. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.5 düşerken, Eylül vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.2 geriledi.

Melbourne'de IG Markets kurumsal traderı Chris Weston, "Avrupa piyasaları, dünkü kazançlarının bir kısmını geri vermeye hazırlanıyor" dedi ve "Belirsizliğin ortadan kalkması gerek ve Eylül ayına kadar, şimdilerde gördüğümüz bant seyrinden başka birşey görmek zor" değerlendirmesinde bulundu.

Stoxx 600 Endeksi dün, Almanya'da büyümenin beklenenden daha az yavaşlaması ve Japonya Merkez Bankası toplantı tutanaklarında, politika yapıcıların ekonomiyi desteklemeye hazır olduğunun anlaşılmasının ardından yükselmişti.