Advertisement

Ramazan'ın tatil sezonunun ortasına denk gelmesi nedeniyle yerli turistte beklentisini bulamayan turizmciler, açığı bayramda kapatmayı hedefliyor.

Mersin Turizm İşletmecileri Derneği (MERTİD) Başkanı Murat Demir, Mersin gibi özellikle yerli turistlerle turizm faaliyetlerini yürüten tatil beldelerinde, Ramazan nedeniyle yüzde 30'un üzerinde iş kaybı yaşadıklarını söyledi.

Ancak bayram nedeniyle aradaki açığı kapatabileceklerine inandıklarını anlatan Demir, ''Ramazan öncesinde, işlerimiz gayet iyiydi. Arap turistler olmasa da, gurbetçilerle sıkıntımızı gideriyorduk. Son 2 haftadır, Ramazan süresini kapsayan tarihlere çok fazla talep aldık'' dedi.

Şu an kentteki tüm otellerin yüzde 100 doluluk oranına sahip olduğunu ifade eden Demir, şöyle devam etti:

''Ramazan'da düşen işlerimiz yeniden toparlandı, yüzümüz güldü. Tatilciler, Cuma günü itibariyle yavaş yavaş otellere gelmeye başlayacak. Pazartesi veya Salı günü de otellerimizi tekrar boşaltmaya başlayacak. Zaten daha sonrasında da, pek bir sıkıntımız kalmayacak. Çünkü okullar açılana kadar işlerimiz Ramazan öncesinde olduğu gibi devam edecek.''

Mersin'de rezervasyon kabul edemez hale geldiklerini dile getiren Demir, hatta rezervasyonu olan bazı müşterileriyle görüşerek, odaları satma yoluna gittiklerini kaydetti.-Mersin faktörü


Demir, 321 kilometrelik sahil bandı ve tarihi mekanlarıyla turizmin parlayan yıldızı olarak gösterilen Mersin'in Doğu Akdeniz'in en önemli turizm merkezi olduğunu söyledi.

Kentin ağırlıklı olarak Adana, Gaziantep, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Konya, Kayseri ve Karaman'dan misafir ağırladığını dile getiren Demir, Mersin'in son zamanlarda turizmde büyük mesafeler kat ettiğini belirterek, keşfedilmeyi bekleyen sahil bandının yanı sıra, tarihi ve doğal güzellikleriyle ilgi gören kentin, yerli ve yabancı turist sayısında her geçen gün yaşanan artışın kendilerini sevindirdiğini vurguladı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Ağustos 2012 Perşembe, 08:28 Misafir o zaman hep beraber ucuz tatil peşinde koşalım. yüksek paralar ödemeyelim.
15 Ağustos 2012 Çarşamba, 13:28 Misafir yerli turiste 3. sınıf gibi davranırlar sonra çifte bayram yaparlar. ben giderim otele 2 kisi 2500 tl'ye, elin turisti gelir oralardan uçak dahil 300 avro'ya, ona rağmen biz yine düşük sınıf muamelesi görmeye devam ederiz.