Advertisement

Bakır Londra'da, dünyanın en büyük metal tüketicisi Çin'in büyüme hızını korumakta zorluk çekmesi ve ABD'de ekonomik verilerin ilave teşvik ihtimalini düşürmesinin beklenmesi ile birlikte düştü.

Dünyanın önde gelen demir cevheri üreticisi Vale SA'dan dün yapılan açıklamada, Çin'in, ekonomisinin yavaşlamakta olması ile birlikte, "altın yıllarının" bittiği kaydedildi. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'in büyümesi, yılın ikinci çeyreğinde son üç yılın en düşük seviyesine indi ve bankaların kötü kredileri üç çeyrek üst üste artış gösterdi.

Mark Perban başkanlığındaki Australia & New Zealand Banking Group Ltd. analistleri, bugünkü değerlendirmelerinde, "Baz metaller, Çin'in talebine yönelik endişelerle birlikte, kısa vadede sıkıntılı bir seyir gösterebilir" dedi.

Üç ay vadeli bakır kontratı, Londra Metal Borsası'nda (LME), 09:47'de yüzde 0.2 düşerek ton başına 7,403 dolara indi. Aralık vadeli bakır kontratı, New York Comex piyasasında, yüzde 0.3 düşerek pound başına 3.362 dolara geriledi.

Londra'da Basemetals.com analistlerinden William Adams, "Ekonomik veriler görünüm üzerinde baskı oluşturuyor görünüyor" dedi ve "Yaz durgunluğunun tam ortasındayız ve ekonomik görünüm belirsiz kalmaya devam ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Bugün açıklanacak olan verilerin, dünyanın ikinci en büyük metal kullanıcısı ABD'de sanayi üretiminin arttığını ve konut üreticilerinin güveninin arttığını göstermesi bekleniyor. Copper Development Association, inşaat sektörünün bakır talebinin yaklaşık yüzde 40'ını karşıladığnı kaydetti.

Dünyanın en büyük bakır üreticisi Şili'de bir hükümet kuruluşu, bakır fiyatlarının bu yıl ve 2013 yılında, daha önce tahmin edilenden daha aşağıda gerçekleşeceğini kaydetti. Şili'de devlet bakır komisyonu Cochilco, metalin bu yıl için ortalama fiyat tahminini pound başına 3.85 dolardan 3.52 ve gelecek yıl için ise 3.75 dolardan 3.48 dolara indirdi.

LME tarafından izlenen bakır stokları beşinci gün üst üste düşerek 236,375 tona indi ve 11 Haziran'dan bu yanaki en düşük seviyesini korudu. LME depolarından çıkarılması emri verilen bakır miktarı ise, son 17 senasın 16'sında düştü ve 33,500 tona indi.

Çinko, aluminyum, nikel, kurşun ve kalay Londra'ea değer kaybetti.