Advertisement

Euro, İsviçre Merkez Bankası'nın, Döviz rezervlerinin geçen ay rekor seviyeye yükselmesinin ardından euroda satışa geçtiği yolundaki spekülasyona bağlı olarak düştü.

Londra'da Canadian Imperial Bank of Commerce döviz strateji müdürü Jeremy Stretch, "Bir bankanın, sterlin karşılığı euro satuışında İsviçre Merkez Bankası ile çalıştığını duydum" dedi ve "Bu durumda, düşüş sterlin karşısında. Ancak euro üzerinde genel satış baskısı, para birimi üzerinde bir bütün olarak negatif etki oluşturuyor. Bu nedenle, Euro/Dolar dahil tüm euro pariteleri aşağıda" değerlendirmesinde bulundu.

Zürih merkezli İsviçre Merkez Bankası sözcüsü Silvia Oppliger konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Euro sterlin karşısında yüzde 0.5 kadar değer kaybederek 78.25 pense kadar düştükten sonra, Londra saati ile 15:53'te 78.28 pens seviyesine geld. Euro dolar karşısında ise yüzde 0.4 düşerek 1.2276 dolar seviyesine indi. Avrupa ortak para birimi, biri dışında 16 önemli para biriminin tümü karşısında geriledi.

İsviçre Merkez Bankası'nın döviz rezervleri, banka sözcüsü Walter Meier'in 7 Ağustos'ta yaptığı açıklamaya göre, Temmuz ayında yüzde 11.3 artarak 406.5 milyar İsviçre frankına (416 milyar dolar) çıktı. Sözcü Meier, daha sonra, artışın "büyük bir kısmı" minimum kur seviyesini koruyabilmek için yapılan döviz alımlarından kaynalandığını kaydetti.

İsviçre Merkez Bankası Başkanı Thomas Jordan, frankın 1.20 euro seviyesini aşmaması için gerektiğinde, sınırsız döviz alımı yapılacağı taahhüdünde bulunmuştu. Merkez Bankası, bu politikasını, Eylül ayında, deflasyonla mücadele ve ihracatçılara destek için uygulamaya koymuştu.